TANEČNÍ STYLY

vznik a historie 

Hip Hop

Dalšími tanečníky jsou ku příkladu Henry Link, Loose Joint, Ejoe Wilson, Caleaf Sellers, Marquest a jiní.

Nejrozšířenější taneční prvky: Running Man, Roger Rabbit, Criss Cross, Bart Simpson a mnoho dalších.

jako kultury se skládá z velkého množství elementů (Djing, MCing, Graffiti a Bboying. Ta vznikla počátkem 70. let v New Yorku. Tanec se vyznačuje zejména svojí originalitou. Tanečník není ničím omezován a nechává se vést hudbou. Freestyle, nebo-li improvizace je neodmyslitelnou součástí tohoto tance i kultury. Průkopníci a legendy: jsou to především Buddha Stretch a jej obklopující taneční uskupení Mop Top a později Elite Force.Legendy Hip Hopu:

Buddha je považován za vůbec prvního hiphopového choreografa. Sám však zdůrazňuje, že to ani náhodou neznamená, že by jím předváděné taneční kroky a styly vymyslel. Buddha byl ve správný čas na správném místě a dostal se k tomu, aby dělal taneční doprovod pro (dnes) legendární hiphopové umělce a uskupení jako Boogie Down Production, Whodini, Heavy D nebo Fresh Prince a Jazzy Jeff během jejich klubových vystoupení. 


Popping

Poppin

Popping je postavený na kontrolovaných kontrakcích a uvolňování svalů celého těla. Při každém takovém pohybu údajně Sam vydechl "pop", což bylo inspirací pro vznik samotného názvu Popping.Základním prvkem je Fresno - vyjadřuje se pouze jednou polovinou těla a to vztahy tricepsu a stehenního svalu.

Mezi v současnosti nejuznávanější tanečníky tohoto stylu patří Mr. Wiggles, Poppin Taco, Poppin Pete, Suga pop, Kite, Nelson, atd

.

Locking

Lockin

Pro locking je charakteristické střídání rychlých a uvolněných pohybů, ostré zastavování pohybů v různých pózách a zábavný až herecký projev. Patří sem také různé skoky a pády, ale také pantomima a gesta.S lockingem se také pojí specifický způsob oblékání, který není nutností, ale podtrhuje komičnost. Jsou to například pruhovaná trika a podkolenky, nabírané třičtvrťáky, kšandy a bláznivé klobouky či čepice. Jde o co největší barevnost.

Locking je další taneční styl street dance, který je jedinečný svou hravostí. Cílem je pobavit nejen sebe ale i diváka. Důležitá je tedy i komunikace s publikem.Jedná se o historicky nejstarší tanec (patřící do street dance), který vznikl už na přelomu 60. a 70. let minulého století v Los Angeles a San Franciscu. Zakladatelem tohoto funky stylu je Don Campbell, kterého inspiroval svými pohyby především James Brown. Don Campbell k tomuto tanci přišel spíše náhodou, protože se mu stávalo, že se zasekl v půlce kroku a nevěděl, co dál. Diváci si to ale oblíbili, což dalo základ zaseknutím, která jsou dnes pro locking typická.

Don Campbell se také zasloužil o založení skupiny The Campbellock Dancers, později přejmenované na The Lockers, která je dnes v tomto stylu už legendou. Jejími členy byli: Jimmy "Scoo B Doo" Foster, Tony "GoGo" Lewis, James "Skeeter Rabbit" Higgins, Fred "Mr Penguin" Berry, atd.

Uznávaní světoví tanečníci a crews: P-Lock, J-Soul, Gemini a Jeremy, Junior, Loic, crew: např. Originality Lockers (Korea)

Základní kroky: lock, open lock, stop´n´go, scoo b doo, point, wrist rolls, skener rabbit, clap, penguin, which a way, atd.


Waacking

Waackin

Waacking (nebo také Whacking) vznikl na začátku 70. let v amerických (Los Angeles) gay klubech. Je silně ovlivněn funkovou a disco érou, proto je to velice energický a zábavný taneční styl. Pro ženy je Waacking styl, ve kterém ukazují svůj sexappeal, ženskost a ve kterém jsou vítané nejrůznější emoce. Používá především rychlé pohyby rukou i celým tělem do rychlý beatů disco music.

Waacking dotával hodně prostoru v legendárním televizním pořadu Soul Train, kde jej propagoval Tyrone Proctor, který je považován za "otce" Waackingu. Ujal se mezi především mezi tanečníky černé a latino komunity. Mezi další typické představitele waackingu patří Shabba Doo, Anna "Lollipop" Sanchez, Princess Lockeroo, Tony Basil, Jeffrey Daniel, Jody Watley, atd.

 Mohou za to především Imperial House Of Waacking (USA, zakladatel Tyrone Proctor), The Waackers (USA, zakladatelka Kumari Suraj), Waackititiooners (Anglie) nebo Werkaholics (Dánsko, zakladatelka Eva Schou). K široké veřejnosti se waacking dostal díky televizním soutěžím So You Think You Can Dance nebo America´s Best Dance Crew.

Vogue 

vznikl v USA, v New Yorku v LGBTI komunitě mezi černochy a Hispánci. Jeho počátky lze pozorovat již v 19. století, a to ve formě travesti show. Vogue v taneční formě, jak jej známe dnes, se začal vyvíjet až v 60. letech minulého století a vznikl ve vězení jako byla forma souboje. Vězňové si tam prohlíželi módní časopisy a soutěžili, kdo lépe zopakuje pózy modelek.

I název Vogue pro tanec vznikl právě podle elitního módního magazínu. se rozděluje na skoro 80 kategorii!  

Základní jsou čtyři: Runway, Old way, New way a Vogue femme. Všechny netaneční kategorie patří pod Runway, kde předvádíte svůj outfit, tělo, sexualitu nebo se hodnotí technika Vaší chůze. Je to ta nejpodstatnější část vogueu, pro co právě vznikl. Kombinace černoch, gay, Bronx a 60. léta byla velmi náročná. Nemohli jste se buď k orientaci přiznat nebo Vás propustili z práce a vyhodili z domu. Ty, co skončili na ulici, přijali do svého domu (House) starší a dali jim rodinné zázemí. Vytvořili rodinu, kterou pojmenovali "House of ...".

Break-dance

Breakin/Bboying

Zcela novým směrem, kterým se skupina tanců break - dance rozšířila je footwork. Při tomto tanci tanečníci používají ruce k podepření těla. Tímto trikem si uvolňují nohy a chodidla, které posléze použijí pro gymnastické prvky, vlečení nohou a různá přetáčení.

Jeho první podobu tančili mladí lidé na ulicích New Yorku a Los Angeles. Uprock byl vůbec první formou tance break - dance. Nesl znaky bojového umění. Z tohoto důvodu působil hodně agresivně. Správně provedený uprock připomíná spíše bojové umění kung -fu. S postupem doby se při tomto tanci stále více využívaly hladké pohyby a vlnění.


Dnes jsou základními prvky break - dance jako širokého tanečního stylu toprock, uprock, footwork, power moves a freeze. Významným znakem tohoto tance dnešní doby je power moves (točivé pohyby). Jedná se o vysoce fyzicky namáhavé taneční kreace, které se spíš blíží gymnastice, je ale velmi efektní, a proto oblíbený. Také footworky jsou dnes již daleko propracovanější a rychlejší než dříve a velmi oblíbené jsou freeze. 

House dance

Uznávané světové house dance crews: Dance Fusion (New York), Alma (Japansko), Glasshopper (Japansko), O'Trip House (Francie), Serialz Stepperz (Francie)

Základní kroky: farmer, pas de bourrée, loose legs, skating, heel and toe, jacking, slide, criss cross,shuffle,..

Vznik house dance je spjat se vznikem house music, která se začala vyvíjet koncem 70. a začátkem 80. let v Chicagu. Název tohoto tanečního stylu je odvozen od Warehouse, což je klub, kde se tento hudební styl začal hrát. Jedná se tedy o klubový tanec a prvotní názvy byly: Clubbing Dance nebo Freestyle Dance. Ovšem tak jako všechny styly se neustále vyvíjí a obohacuje.O největší rozvoj house dance se zasloužili tanečníci z New Yorku a to především ti z uskupení Dance Fusion. Poté se rozšířil do Japonska a dále do Evropy - přesněji do Francie. Odtud se především díky workshopům rozšířil i do dalších evropských zemí. V ČR je tento styl poměrně mladý, poprvé se u nás objevil v roce 2005.




© 2019 Three Rockers 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky